Skok do Europy – 4 CZERWCA

4 czerwca na plaży przy OSW Bałtyk odbyła się impreza Skok do Europy organizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kołobrzegu wraz z Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu i Urzędem Miasta-Punktem Informacyjnym Europe Direct Kołobrzeg. Impreza zorganizowana została na pamiątkę wydarzeń z 4 czerwca 1989 roku – pierwszych quasi – demokratycznych wyborów w Polsce.

Był to właściwy moment, aby uczcić 20 rocznicę zburzenia żelaznej kurtyny, moment, w którym Polska będąca członkiem Unii Europejskiej może ponownie zademonstrować swoje centralne miejsce w budowie Europy pokoju, dobrobytu i solidarności.

Na przygotowanym stelażu dzieci i młodzież malowały symboliczny mur (10m x 1,5 m), na którym powstało olbrzymie graffiti oraz praca plastyczna z twórczością dziecięcą. Zgromadzonym przedstawiono kalendarium wydarzeń, które doprowadziły nas do daty 4 czerwca 1989 roku. Uczestnicy happeningu i widzowie zostali zaproszeni przez organizatorów do podzielenia się refleksjami na temat życia w PRL-u, przeprowadzono sondę – czym różni się obecne życie od tego sprzed 20-tu lat. Zorganizowano również quiz oraz konkurs wiedzy o PRL-u, którego uczestnicy otrzymai w nagrodę bony do Pewexu, kartki na zakupy oraz papier toaletowy. W Pewexie (stoisku Punktu Informacyjnego Europe Direct Kołobrzeg) zwycięzcy mogli odebrać upominki – koszuli, torby zakupowe, post-ity, odblaski, długopisy, znaczki, mapy. Najmłodsi uczestnicy zabawy zostali obdarowani książkami edukacyjnymi o zrównoważonym rozwoju oraz tematyce UE. Dorosłym uczestnikom wręczano również pocztówki promujące uczestnictwo w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podczas imprezy w tle rozbrzmiewała m.in. muzyka Europe, Pink Floyd oraz fragmenty kronik filmowych. Nie zabrakło również słynnego zdania wypowiedzianego przez Joannę Szczepkowską. Budując ten symboliczny mur, chceliśmy przypomnieć o wydarzeniach, które poprowadziły nas do demokratycznej Polski i wspólnej Europy. Chcieliśmy jednocześnie podkreślić, iż obywatele nie tylko powinni korzystać z możliwości jakie dała nam demokratyczna Polska, ale powinni również spełniać wobec kraju obowiązek obywatelski – czynnie uczestniczyć w wyborach jakie odbywają się w demokratycznej i wolnej Polsce. Dobrym momentem na wykazanie się postawą obywatelską, a tym samym wniesieniem wkładu do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i wzmocnienia aktywnego obywatelstwa europejskiego są nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego.

Projekt współfinansowanych ze środków: Unii Europejskiej, Urzędu Miasta Kołobrzeg – Europe Direct Kołobrzeg, Fundacji Batorego, Solidarności – Zarządu Regionu Koszalińskiego "Pobrzeże". Patronat medialny nad imprezą objęła TVP Szczecin, Radio Koszalin, Gazeta Kołobrzeska.

Zobacz zdjęcia