Obchody Zielonego Tygodnia w Warszawie

Już w najbliższą sobotę 11 czerwca zapraszamy do Parku Agrykola w Warszawie na piknik organizowany w ramach obchodów 11 edycji Zielonego Tygodnia „Green Week”, największej corocznej konferencji na temat europejskiej polityki ochrony środowiska. Współorganizatorem pikniku jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, które także objęło imprezę patronatem honorowym.

Przygotowane przez Komisję Europejską w Polsce multimedialne stoisko edukacyjne „Efektywne gospodarowanie zasobami – zużywając mniej, żyjąc lepiej” ma na celu edukację ekologiczną poprzez zabawę. W zrozumiały sposób poprzez wykorzystanie technologicznych nowinek każdy z gości będzie mógł zdobyć lub pogłębić swoją wiedzę na temat oszczędzania zasobów naturalnych i recyklingu surowców wtórnych.

Na stoisku można będzie interaktywnie „zbierać surowce wtórne”, bawić się na podłodze interaktywnej, obejrzeć film kampanii, przygotować biżuterię i zabawki z używanych przedmiotów oraz wziąć udział w konkursie plastycznym. Organizatorzy przygotowali też materiały informacyjne oraz ekologiczne upominki. Atrakcje przygotowane przez Komisję Europejską w Warszawie będą częścią Pikniku Miasteczko ekologicznej i bezpiecznej jazdy – EkoJazda

Ponadto 7 czerwca w ramach Zielonego Tygodnia Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce współorganizowało Akademię Ekojazdy dla dziennikarzy.

W tym roku tematyką Zielonego Tygodnia „Green Week” jest efektywne gospodarowanie zasobami. Pod hasłem „Zużywając mniej, żyjąc lepiej” w całej Unii Europejskiej odbędzie się około 40 sesji, konferencji i wydarzeń towarzyszących.

Zasoby naturalne, takie jak woda i gleba, drewno, minerały, metale, stanowią podstawę naszego życia oraz główne źródło utrzymania. Jednak ich znaczenie rzadko wycenia się w kategoriach ekonomicznych. Gdybyśmy lepiej uświadamiali sobie ich wartość, z pewnością skuteczniej chronilibyśmy je i efektywniej nimi zarządzali. Większa oszczędność w gospodarowaniu zasobami w Europie to wyraz dbałości o dalszy rozwój i konkurencyjność naszej gospodarki bez dodatkowego zużycia energii oraz bez uszczuplania zapasów naszych zasobów naturalnych. Dla podniesienia ogólnego poziomu życia społecznego musimy też zmienić własne nawyki zakupowe, konsumpcyjne oraz przyzwyczajenia do wyzbywania się produktów.

„Mieliśmyjuż kilka rewolucji przemysłowych w historii ludzkości. Efektywne wykorzystanie zasobów to kolejna rewolucja, której nasza planeta potrzebuje. Użyjmy zdrowego rozsądku do jej przeprowadzenia” – mówił podczas obchodów „Green Week” w Brukseli Janez Potočnik, komisarz Unii Europejskiej ds. Środowiska.

Najnowsze badanie Eurobarometru pokazuje, że 83% Europejczyków zgadza się z opinią, iż efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych może przyczynić się do pobudzenia wzrostu gospodarczego. W zakresie efektywnego gospodarowania zasobami potrzebna jest nadal edukacja. Europejczycy wyrzucają 20% kupionej żywności, bo często nie rozumieją różnicy między "spożyć przed" i "najlepiej spożyć przed".

Obchody Zielonego Tygodnia w Warszawie: 11.06.2011, godz. 10:00-18:00, Park Agrykola

Green Week oferuje wyjątkową okazję do dyskusji i wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk. W ciągu ostatniej dekady, konferencja stała się kluczowa dla osób zaangażowanych w ochronę środowiska naturalnego w Europie. W edycji 2010 wzięło udział około 3 400 uczestników z rządu, biznesu i przemysłu, organizacji pozarządowych, środowisk akademickich oraz mediów. Więcej informacji na stronie: http://www.greenweek2011.eu

Źródło: http://ec.europa.eu/polska/news/110606_green_week_pl.htm