EuroQuiz 2011

 

Już po raz czwarty wystartowała ogólnopolska letnia akcja informacyjno – edukacyjna "EuroQuiz 2011", organizowana przez Komisję Europejską w Polsce. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest rozpoczynająca się 1 lipca br. polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, a także Europejski Rok Wolontariatu oraz tematyka oszczędzania energii i zapobiegania zmianom klimatycznym. Pierwszym przystankiem 12 czerwca był  Sochaczew!

Akcja Komisji Europejskiej potrwa do końca sierpnia. W ubiegłym roku w imprezach organizowanych także w 15 polskich miastach wzięło udział ponad 40 tysięcy osób.

Uczestnicy poszczególnych imprez będą mogli odwiedzić kilka namiotów tematycznych: 

  •  „Polska Prezydencja” – w namiocie będzie można wziąć udział w symulacji wyścigów samochodowych, które, obok przewodnictwa Polski w Radzie w Unii Europejskiej, mają symbolizować przyspieszenie zmian, zachodzących w naszym kraju.
  • Nad miasteczkiem będzie unosić się zdalnie sterowany model samolotu, nawiązujący do tematyki oszczędzania energii. Wzmocnieniem edukacji dotyczącej gospodarowania energią będzie makieta osiedla mieszkaniowego, zasilanego dzięki instalacji energii wiatrowej. Na miejscu w poszczególnych miastach będzie można przetestować swoją wiedzę na temat zapobiegania zmianom klimatycznym. Jak? Dzięki „szafie kramarza”. Za wskazanie przedmiotów o szkodliwym wpływie na klimat i wrzucenie do odpowiednio oznakowanego kontenera na odpady na uczestników imprez  czekają nagrody.
  • W Miasteczku pojawi się też namiot "Chcę pomagać", nawiązujący do ogłoszonego przez UE w tym roku – Europejskiego Roku Wolontariatu, a w nim najważniejsze informacje o tym, czym jest wolontariat i dlaczego warto się angażować w działania wolontariackie.

Jednym z punktów programu w poszczególnych miastach będzie konkurs wiedzy o Unii Europejskiej „EuroQuiz 2011”, w którym będzie można wygrać atrakcyjne nagrody ufundowane przez Komisję Europejską w Polsce.

W trakcie imprez organizowanych przez Komisję Europejską nie zabraknie oczywiście materiałów informacyjnych oraz atrakcji dla dzieci. Uzupełnieniem konkursu „EuroQuiz 2011” dla dorosłych, będzie mini-konkurs dla dzieci oparty na formule „koła fortuny”. Wśród dodatkowych atrakcji przewidziane jest popularne i lubiane przez dzieci malowanie buziek, a także kilka konkursów od mikro-quizu, przez bramkę celnościową i zabawę w koszykarza, po limbo i taniec na kartce papieru.

Komisja Europejską w Polsce już po raz czwarty, gdy nachodzą wakacje, wyrusza w trasę i odwiedza w weekendy kilkanaście polskich miast – są to miasta średniej wielkości, gdzie dostęp do informacji o Unii Europejskiej nie jest łatwy. 

"EuroQuiz 2011" to odpowiedź na oczekiwania Polaków, którzy chcą wiedzieć więcej zarówno o UE, jak i o polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, od 1 lipca br. To także próba przybliżenia Polakom idei wolontariatu, bo według ostatnich badań opinii, o tym, że warto angażować się w wolontariat jest przekonanych jedynie 16 proc. z nas. Sprawy energii i zmian klimatycznych także są dla nas priorytetem.

Pierwsza edycja akcji informacyjno – edukacyjnej "EuroQuiz" odbyła się w 2008 roku w 9 polskich miastach. Rok później objęła już 12 miast, a w ubiegłym roku 15,  przyciągając ponad 35 tysięcy uczestników.

W tym roku na trasie letniej akcji Komisji Europejskiej w Polsce znalazły się: Sochaczew (12.06), Łańcut (18.06), Jasło (19.06), Żnin (25.06), Pleszew (26.06), Mrągowo (2.07), Orzysz (3.07), Mława (10.07), Miastko (16.07), Łeba (17.07), Janów Lubelski (6.08), Szczawnica (13.08), Limanowa (14.08), Bolesławiec (20.08) i Czechowice – Dziedzice (28.08).

Zobacz jak wyglądała akcja w 2010 roku!

 

Źródło: http://ec.europa.eu/polska/news/events/110603_euroquiz2011_pl.htm