Forum Jednolitego Rynku

Najpierw Jarmark Jednolitego Rynku, a później udział w Forum. Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier był w Krakowie, a wraz z nim m.in. szef PE Jerzy Buzek, wicepremier Waldemar Pawlak, a przede wszystkim ponad 1000 osób z całej Europy, które postanowiły przyjechać do Krakowa i porozmawiać o tym, co najbardziej denerwuje w działaniach wspólnego rynku w UE. We wtorek najpierw w igloo, a poźniej na Forum był komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów John Dalli.

W Krakowie, równolegle do Forum Jednolitego Rynku odbywał się Jarmark Jednolitego Rynku. Na Rynku Głównym od niedzieli do wtorku, stał duży namiot w kształcie kopuły, w którym można się dowiedzieć o wszystkich możliwościach, jakie oferuje jednolity rynek.

Wśród uczestników targów były portale informacyjne i punkty kontaktowe: Twoja Europa, Twoja Europa – Porady, Europe Direct, SOLVIT, EURES, EU-Go, a także: Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich, Europejska Sieć Przedsiębiorczości, europejska sieć rzeczników praw obywatelskich, Parlament Europejski, polska prezydencja w Radzie UE, Komisja Europejska i Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny.

W poniedziałek rano gościem jarmarku był Michel Barnier – komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, który wraz z europosłami Różą Thun i Rafałem Trzaskowskim i Malcolmem Harbourem (wszyscy z komisjii rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów Parlamentu Europejskiego) oficjalnie otworzył imprezę i pogratulował uczestnikom konkursu na największe absurdy w funkcjonowaniu wspólnego rynku.

Drugi dzień Forum, 3 października, rozpoczał się sesją plenarną na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem m.in. wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka oraz komisarza ds. rynku wewnętrznego i usług Michela Barnier.

Uczestniczycie Państwo w wydarzeniu bez precedendu, gdy politycy spotykają się z przedsiębiorcami i konsumentami, by wspólnie zastanawiać się nad znoszeniem barier, które ogranicząją wspólny rynek – mówił zebranym Jerzy Buzek. Jak podkreślał – to spotkanie w Krakowie to taka "europejska przestrzeń obywatelska". Buzek wskazywał też na potrzebę, by tym wspólnym, europejskim rynkiem dzielić się z naszymi sąsiadami.

To wydarzenie otwiera drzwi i okna do wspólnej dyskusji o barierach na wspólnym rynku  – żartował komisarz Michel Barnier. Już całkiem na serio mówił, że w dobie kryzysu finansowego, gospodarczego i politycznego, poszczególne kraje UE nie mogą się czasem oprzeć pokusie zamykania się na to, co obce. A tymczasem Unia Europejska powinna działać wspólnie: nie tylko konsumować dobra wytworzone np. przez Amerykanów lub Chińczyków, ale też produkować towary najwyższej jakości. Musimy ułatwiać im życie, wyzwolić pozytywną energię – apelował Barnier.

Wręczone zostały nagrody finalistom europejskiego konkursu "Opowiedz nam swoją historię", którego celem było zwrócenie uwagi na konkretne wyzwania, którym muszą sprostać obywatele i przedsiębiorcy na jednolitym rynku.

Spośród 150 nadesłanych zgłoszeń wybrano pięć, które zdaniem organizatorów najlepiej ilustrują praktyczne problemy, z jakimi zetknęli się konsumenci oraz przedsiębiorcy funkcjonujący na jednolitym rynku europejskim. Zwycięzcami zostali: Karolina Tesarska z Polski, Alvaro Bordallo z Hiszpanii, Kimmo Linkama z Finlandii, Barbara Gartner z Austrii oraz Christos Mouzeviris z Grecji.

Dodatkowe informacje

Forum Jednolitego Rynku (SIMFO) jest częścią przyjętego w kwietniu br. przez Komisję Europejską – Aktu o Jednolitym Rynku, zawierającego pakiet 12 działań priorytetowych, których celem jest pobudzenie wzrostu gospodarczego i stworzenie nowych miejsc pracy oraz zwiększenie zaufania obywateli i przedsiębiorców.

Źródło: http://ec.europa.eu/polska/news/111003_wspolny_rynek_w_krakowie_pl.htm