Galileo już w kosmosie

Z Kourou w Gujanie Francuskiej wystrzelono pierwsze satelity operacyjne systemu Galileo. Na orbitę okołoziemską na wysokość 23 000 km wyniesie je rakieta nośna Sojuz. To historyczne wydarzenie przybliża Europę do zbudowania własnego inteligentnego systemu nawigacji satelitarnej, który przyniesie wiele korzyści gospodarce i ułatwi codzienne życie Europejczyków.Program Galileo stawia w uprzywilejowanej pozycji europejski przemysł, który może odnieść duże korzyści, zapewniając przedsiębiorstwom i obywatelom bezpośredni dostęp do europejskiego sygnału nawigacji satelitarnej.

Od 2014 r. nowa konstelacja umożliwi poprawienie jakości usług, których skuteczne funkcjonowanie zależy od technologii nawigacji satelitarnych, np. zwiększając precyzyjność nawigacji samochodowej i skuteczność zarządzania ruchem drogowym, usprawniając usługi poszukiwawczo-ratownicze, a także zwiększając bezpieczeństwo transakcji bankowych i niezawodność dystrybucji energii elektrycznej. Ekonomiczny wpływ tego projektu w ciągu najbliższych 20 lat szacuje się ogółem na około 90 mld euro.

– To wydarzenie, z którego wszyscy Europejczycy mogą być dumni: wystrzelenie satelitów dowodzi biegłości Europy w dziedzinach związanych z przestrzenią kosmiczną. Zwracam się teraz do europejskiego przemysłu oraz małych i średnich przedsiębiorstw, aby jak najszybciej zaczęły korzystać ze znaczących możliwości gospodarczych, jakie oferuje ten system. Kolej na wasze innowacyjne pomysły! Obywatele Europy też mogą zacząć się przygotowywać – już niedługo Galileo stanie się nieodłączną częścią naszego codziennego życia – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Antonio Tajani, odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorstwa.

Więcej informacji:http://ec.europa.eu/enterprise/policies/satnav/galileo/index_en.htm

Galileo:  ulepszony globalny system nawigacji satelitarnej dla Europy

Celem programu Galileo jest opracowanie ulepszonego globalnego systemu nawigacji satelitarnej, dostarczającego bardzo precyzyjnych i gwarantowanych informacji dotyczących położenia. Od 2014 r. w ramach systemu dostępne będą trzy rodzaje usług: darmowa usługa otwarta, usługa publiczna o regulowanym dostępieoraz usługa poszukiwawczo-ratownicza. W dalszej kolejności uruchomiona zostanie m.in. usługa komercyjna oraz usługa bezpieczeństwa („Safety-of-Life”), które umożliwią zwiększenie przepustowości i zapewnią większą dokładność poświadczonych danych.

Wystrzelone satelity to pierwsze realne elementy pełnej konstelacji, która umożliwi uruchomienie podstawowych usług do 2014 r. Umieszczenie na orbicie dwóch satelitów wyposażonych w najdokładniejsze w historii zegary atomowe (masery), określające czas z dokładnością do jednej sekundy na trzy miliony lat, oznacza, że walidacja całej konstelacji, która ma się składać z 30 satelitów, może zostać przyśpieszona.

Źródło:http://ec.europa.eu/polska/news/111021_galileo_pl.htm