Back to School w Gimnazjum nr 3 im. Zjednoczonej Europy

Uczniowie Gimnazjum nr 3 im. Zjednoczonej Europy w Kołobrzegu w dniach 3 i 4 listopada 2011 r. gościli niezwykłego gościa. Pani Agata Kotkowska jest pracownikiem Dyrekcji Generalnej Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej i przyjechała z samej Brukseli.

Spotkanie odbyło się w ramach programu unijnego „Powrót do szkoły”, w ramach Polskiej Prezydencji we współpracy Komisji Europejskiej z Ministerstwem Edukacji Narodowej. W programie wzięło udział około 230 urzędników pochodzenia polskiego, którzy przyjechali odwiedzić blisko 300 szkół. 

Inicjatywa programu „Powrót do szkół” daje szansę uczniom poznać osobiście urzędnika europejskiego, podzielenie się swoimi doświadczeniami z pracy w instytucjach unijnych a przede wszystkim stanowi doskonałą okazję na przybliżenie uczniom idei Unii Europejskiej.

Dla Agaty Kotkowskiej przyjazd do Kołobrzegu miał też wymiar sentymentalny, ponieważ to tutaj mieszkała i jako dziecko chodziła do jednej z kołobrzeskich szkół. Powróciła do szkolnej ławy już jako urzędnik europejski, mieszkaniec Brukseli.

Pani Agata potraktowała swoją misję bardzo profesjonalnie, na najwyższym, europejskim poziomie. Pogadanka jak i rozmowa z uczniami prowadzona była w języku angielskim i niemieckim, co dodatkowo podniosło rangę spotkania. Prezentacja i parę filmików pokazały uczniom na przykładach z życia codziennego, jakie korzyści daje nam Unia Europejska a także jak wygląda Polska Prezydencja. Uczniowie z zainteresowaniem przysłuchiwali się opowieściom i zadawali mnóstwo pytań, w szczególności na temat  uczestnictwa w  programach wymiany młodzieży. 

Akcję „Powrót do szkoły” zainicjowała Komisja Europejska w 2007 roku. Prowadzona jest w tych krajach członkowskich Unii, które w tym czasie sprawują przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. 

W Polsce „Powrót do szkoły” odbywa się w w dniach od 3-10 listopada. Do udziału w programie wizyt Komisja Europejska zaprosiła również Parlament Europejski oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych..Szkoła i uczniowie otrzymali materiały informacyjne, przygotowane przez Punkt Informacyjny Europe Direct Kołobrzeg oraz Komisję Europejską Przedstawicielstwo w Polsce.

Uczniowie Gimnazjum nr 3 im. Zjednoczonej Europy dziękują za ciekawe spotkanie…..europejskie spotkanie i czekają na następne „Powroty….”.

[OBEJRZYJ FOTOGALERIĘ]