Dzień Europy w Kołobrzegu

Dzień Europy był w Kołobrzegu obchodzony radośnie i kolorowo. Uroczystość zorganizował Punkt Informacyjny Europe Direct Kołobrzeg przy współpracy z kołobrzeskimi przedszkolami i szkołami.

Pierwszym punktem programu był przemarsz dzieci i młodzieży przez ulice Kołobrzegu z Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy do centrum miasta przed Ratusz, gdzie przygotowano wiele atrakcji. Kołobrzeska „parada Schumana” dotarła przed miejski Ratusz i została powitana przez Prezydenta Miasta, który oficjalnie otworzył obchody Dnia Europy, a następnie sam w nich czynnie uczestniczył wraz ze swoja wnuczką. Na scenie dziedzińca Ratusza wystąpiły dzieci z Optymistycznego Przedszkola nr 10, Przedszkola nr 8, a następnie z Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy. Prezentowano bardzo urozmaicony program artystyczny – tańce, śpiew,  recytacja, sceny rodzajowe ( np. z życia króla Francji Ludwika XIV).  Każdy występ był entuzjastycznie przyjmowany przez bardzo liczną publiczność.   

Największe zainteresowanie wzbudził spacerujący wśród widzów ogromny Syriusz – maskotka unijna. Syriusz pozował do zdjęć, które dzięki specjalnemu sprzętowi można było  otrzymać w chwilę później. Oczywiście chętnych do wspólnego zdjęcia było bardzo dużo, toteż Syriusz mocno się napracował, by sprostać wymaganiom dzieci i młodzieży. Jednak uśmiech nie schodził z jego twarzy…

Wielką atrakcją było rozdawanie żółtych kwiatów, unijnych flag i balonów przez szczudlarki, które po raz pierwszy wystąpiły przed kołobrzeską publicznością.  Dwie uczennice kołobrzeskiego liceum od ponad pół roku trenowały chodzenie na szczudłach, aby móc premierowo wystąpić z okazji Dnia Europy. Zostały powitane dużym aplauzem i brawami.

Z kolei na scenie pojawiły się dzieci z kołobrzeskich szkół podstawowych biorących udział w międzynarodowym projekcie unijnym Fair Friends. Przedstawiły prezentacje krajów Unii Europejskiej śpiewem, tańcem i ubiorem. Na zakończenie programu wystąpił kołobrzeski zespól Studio Wokalne Mayol, brawurowo wykonując repertuar piosenek międzynarodowych.

Oczywiście od początku do końca funkcjonowało stoisko informacyjne Europe Direct, które było wręcz oblegane przez dzieci.  Wręczano książeczki, ulotki, mapy, balony, flagi i gadżety związane z Unią Europejską. Mieszkańcy miasta bardzo pozytywnie odnosili się do takiego świętowania Dnia Europy wyrażając chęć uczestniczenia w kolejnych tego typu wydarzeniach. 

[ZOBACZ CAŁĄ FOTOGALERIĘ]

Piszą o Dniu Europy w Kołobrzegu:

Portal Informacyjny E-KG

Telewizja Kablowa Kołobrzeg

Portal Informacyjny Miastokolobrzeg.pl