EUROLEKCJE 2013 dla szkół ponadgimnazjalnych – zapisy trwają!

Zachęcamy Kluby Europejskie i Samorządy Uczniowskie szkół podnadgimnazjalnych z całego regionu do skorzystania z możliwości udziału w Eurolekcjach, które prowadzą konsultanci zaprzyjaźnionego, szczecińskiego biura EURODESK.

Jakie tematy? Eurolekcji jest sześć. Trzy z nich – Eurowolontariat, Eurostudia, Europraca – dotyczą mobilności w Europie. Euroszanse to lekcja o możliwościach, jakie polskiej młodzieży stwarza członkowstwo Polski w Unii Europejskiej. "Młodzież ma głos" porusza problematykę związaną z unijną polityką młodzieżową i pokazuje, w jaki sposób młodzi obywatele UE mogą wpływać na jej kształt. Ostatnia lekcja Euroaktywacja nawiązuje do Europejskiego Roku Obywateli. Jego celem jest zachęcenie młodzieży do aktywności społecznej, która może przybierać różne formy. 

Dla kogo? Do udziału w lekcjach szczególnie zapraszamy Kluby Europejskie i Samorządy Uczniowskie szkół ponadgimnazjalnych. Wszystkie lekcje zostały opracowane z myślą o uczniach drugich i trzecich klas szkół ponadgimnazjalnych. To młodzież w wieku 17-19 lat, która już za chwilę będzie decydować o swojej przyszłości. Przyszłości w Unii Europejskiej. Studia? Praca? Gap year? To pytania, które zadaje sobie niemal każdy osiemnastolatek. Praca społeczna i realizacja projektów młodzieżowych – to możliwości zdobywania doświadczeń, z których każdy człowiek stojący u progu swojej dorosłości powinien zdawać sobie sprawę.

Kto prowadzi? Eurolekcje prowadzi pracownik Sekretariatu ds. Młodzieży będący jednocześnie konsultantem Regionalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk działającego przy Sekretariacie ds. Młodzieży.

Za ile i kiedy? Wszystkie Eurolekcje są prowadzone bezpłatnie. Termin będzie ustalany wspólnie.

Gdzie? Zajęcia dla Samorządów i Klubów Europejskich ze Szczecina będą się odbywały w siedzibie Sekretariatu ds. Młodzieży. W przypadku grup spoza Szczecina – szkoły będą gościć konsultanta.

Jak? Aktywnie, gdyż wykorzystujemy metody edukacji pozaformalnej, a także bezstronnie.

Bezstronność – to cecha wspólna eurolekcji. Prowadzący do niczego uczniów nie zachęcają, nie namawiają, niczego nie oceniają. Nie są to też pogadanki o Unii Europejskiej. To raczej „produkty informacyjne” podane w przystępnej formie i atrakcyjnej oprawie. Mają poszerzać horyzonty, skłaniać do przemyśleń, przekazywać wiedzę i zachęcać do dalszego szukania informacji. Eurolekcje mają interaktywną, warsztatową formę. Angażują młodzież przy pomocy specjalnie opracowanych przez Eurodesk Polska materiałów lekcyjnych (tekstów i gier) i gadżetów.

POBIERZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Więcej informacji na stronie EURODESK Szczecin:

http://www.mlodziez.wzp.pl/index.php/dla-mlodego-europejczyka/eurolekcje2013