Wakacje w Europie

Jeśli spędzasz wakacje w innym kraju UE, oto kilka wskazówek, jak uniknąć w tym czasie problemów. Dzięki unijnym przepisom dotyczącym przekraczania granic, korzystania z opieki medycznej, przewożenia zwierząt domowych, a także przepisom w zakresie opłat roamingowych i praw pasażerów, podróże po Europie nigdy jeszcze nie były tak łatwe. Jest jednak kilka rzeczy, o których powinno się pamiętać przed wakacyjnym wyjazdem do innego kraju UE.

Weź ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport – nawet jeśli podróżować będziesz tylko w obrębie unijnej strefy Schengen, a więc po obszarze bez granic, warto mieć przy sobie jeden z tych dokumentów, by móc w razie potrzeby potwierdzić swoją tożsamość (w nieprzewidzianych okolicznościach).

Nie zapomnij zabrać ze sobą bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W swoim oddziale wojewódzkim NFZ dowiesz się, jak ją uzyskać. Jeśli podczas pobytu w innym kraju UE, państwie EOG lub Szwajcarii Ty lub Twoja rodzina będziecie potrzebować pomocy lekarza, EKUZ ułatwi Wam dostęp do publicznej służby zdrowia i usług medycznych.

Pamiętaj, że usługi, które w kraju rodzinnym są bezpłatne, w innym kraju mogą nie być refundowane i może trzeba je będzie opłacić. Darmowa aplikacja EKUZ pomoże Ci wyszukać placówki służby zdrowia w kraju, który właśnie odwiedzasz.

Pamiętaj o paszporcie dla zwierząt domowych – jeśli zabierasz w podróż kota, psa lub fretkę, musisz mieć przy sobie aktualne zaświadczenie o zaszczepieniu zwierzęcia przeciwko wściekliźnie. Irlandia, Wielka Brytania, Finlandia, Malta i Szwecja stosują dodatkowe wymagania. Dlatego przed wyjazdem sprawdź, jakie przepisy obowiązują w kraju , do którego się wybierasz. W niektórych państwach przepisy te dotyczą obecnie także innych zwierząt.

Skontaktuj się z operatorem swojej sieci komórkowej, aby dowiedzieć się, jakie opłaty pobiera za przesył danych w roamingu, jeżeli podczas podróży zamierzasz często korzystać z telefonu, a zwłaszcza z internetu i poczty elektronicznej. Możesz też z góry określić własny limit kosztów, w przeciwnym przypadku stosowany jest domyślny próg wynoszący 50 euro miesięcznie.

W nagłych wypadkach dzwoń pod numer 112. Z każdego kraju UE można wybrać ten bezpłatny numer z dowolnego telefonu, aby skontaktować się ze służbami ratunkowymi. Operatorzy posługują się językami obcymi (w zależności od kraju).

Zapoznaj się z informacjami o prawach pasażera – podczas podróży koleją, samolotem, autobusem lub statkiem, jeśli masz do czynienia z opóźnieniami i odwołaniami albo jeśli jesteś osobą z ograniczoną mobilnością, w UE przysługują Ci określone prawa. Pobierz na telefon darmową aplikację Twoje prawa pasażera.

Masz pytania dotyczące innych kwestii? Aby uzyskać więcej praktycznych wskazówek, skontaktuj się z serwisem informacyjnym Komisji Europejskiej Europe Direct. Jego pracownicy udzielają odpowiedzi na pytania we wszystkich językach urzędowych UE.

Więcej o podróżowaniu po Europie