Nauka – ostatni krzyk mody

Już za kilka dni w Poznaniu będzie bity rekord… zbiorowego krzyku. W Zagrzebiu dowiesz się czy „Odyseja Kosmiczna” Stanleya Kubricka to coś więcej niż tylko science fiction. To tylko niektóre atrakcje przygotowane w 300 miastach w 33 krajach w ramach Nocy Naukowców 27 września. W ubiegłym roku cykl imprez przyciągnął ponad milion odwiedzających, z czego ponad połowa gości to dzieci.

Naukowcy potrafią robić niezwykłe rzeczy. Na przykład w Atenach sprawią, że miniaturowy pociąg uniesie się w powietrze. W Dusseldorfie stworzyli wirtualne urządzenie, które może zrobić z Ciebie gwiazdę operową, konkurującą z Placido Domingo. Za to w Porto możesz spróbować rozwiązać zagadkę kryminalną dotyczącą morderstwa. Naukowcy w Santander zademonstrują, jak fizyka pomaga surferom znajdować największe fale. W Perugii uczestnicy spotkają robota LEGO o wiele mówiącym imieniu Le(g)onardo, który sporządzi ich fotograficzny portret.

To tylko niektóre spośród pasjonujących wydarzeń, które odbywają się w 33 krajach UE i krajach sąsiadujących w ramach Nocy Naukowców (27 września). W 300 miastach, od Irlandii do Izraela, naukowcy będą dzielili się swoją pasją ze zwykłymi ludźmi. W ubiegłym roku Noc Naukowców przyciągnęła ponad milion odwiedzających, w tym 600 000 dzieci. Jej celem jest odkrywanie nauki przez zabawę i pobudzenie zainteresowania pracą naukowca. Każdy uczestnik będzie mógł wziąć udział w doświadczeniach i interaktywnych pokazach naukowych, a także wypróbować wyposażenie w laboratoriach badawczych, do których w normalnych warunkach przeciętny człowiek nie ma dostępu.

– Dzieci są naturalnie ciekawe świata i kreatywne, a Noc Naukowców jest doskonałym sposobem pokazania im, że nauki ścisłe są „cool”. Kto wie, być może stanie się ona inspiracją do niektórych dziewcząt i chłopców, którzy w przyszłości zostaną wspaniałymi naukowcami – powiedziała Androulla Vassiliou, europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.

Noc Naukowców jest wspierana przez UE w ramach działań „Marie Curie”. Sprawdź najciekawsze wydarzenia w wybranych miastach zamieszczone w załączniku lub wyszukaj wydarzenie odbywające się pobliżu Twojego miejsca zamieszkania tutaj.

Krzykliwy Poznań

Odwiedzający stolicę Wielkopolski będą mogli wziąć udział w próbie pobicia rekordu w zakresie najgłośniejszego krzyku zbiorowego. W programie przewidziano również porady dotyczące ochrony przeciwpożarowej i wskazówki dla przyszłych mechaników samochodowych. Program obejmuje również warsztaty dla dzieci, które będą mogły zobaczyć graficzną reprezentację swojego głosu i zeskanować swoje twarze.

Kontekst

Noc Naukowców odbywa się co roku w całej Europie w czwarty piątek września. Imprezy pod tym hasłem odbywają się w 25 państwach członkowskich UE (we wszystkich państwach poza Austrią, Danią i Luksemburgiem), a także w Bośni i Hercegowinie, Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, Czarnogórze, na Islandii, w Izraelu, Serbii, na Wyspach Owczych i w Turcji.

Liczba miast uczestniczących w wydarzeniu wzrosła z 92 w 2006 r. do ponad 300 w tym roku.

Noc Naukowców otrzymuje wsparcie finansowe w wysokości 4 mln euro rocznie (całkowity koszt wynosi 7,5 mln euro) w ramach unijnego programu działań „Marie Curie”, który wspiera międzynarodowe kariery naukowe. Inicjatywa ta ma przyczynić się do zwrócenia uwagi na istotne znaczenie roli badań w naszym codziennym życiu i nauki jako kariery zawodowej. Zachęcanie większej ilości młodych ludzi do wyboru kariery w dziedzinie badań naukowych ma zasadnicze znaczenie dla przyszłego wzrostu gospodarczego w Europie, który jest w coraz większym stopniu uzależniony od innowacji w zakresie produktów i usług.

Wydarzenia przedstawione podczas Nocy Naukowców wybierane są w ramach konkursu następującego po ogłoszeniu zaproszenia do składania wniosków.

Całkowity budżet przeznaczony na działania „Marie Curie” w latach 2007-2013 wynosi 4,7 mld euro. Są one niemal w całości zarządzane przez Agencję Wykonawczą ds. Badań Naukowych Komisji Europejskiej. W ramach programu „Horyzont 2020”, nowego programu UE w zakresie badań naukowych i innowacji, program ten zostanie przemianowany na Program działań „Marie Skłodowska-Curie” (MSCA). Noc Naukowców będzie w dalszym ciągu otrzymywała wsparcie finansowe z nowego programu. Parlament Europejski i państwa członkowskie uzgodniły niedawno, że na działania MSC przeznaczone zostanie 8% łącznego budżetu programu „Horyzont 2020”. Decyzja ta ma zostać formalnie przyjęta w najbliższych tygodniach.