Czego nie wiesz o wyborach europejskich?

Wybory do Parlamentu Europejskiego już w niedzielę, 25 maja. Czas upływa coraz szybciej i nie do końca wiadomo, jak i gdzie powinno się głosować. Jednak wystarczy poświęcić kilka minut na poniższy artykuł, by dowiedzieć się m.in. w jakich godzinach można pójść do urny wyborczych oraz jak wyglądają karty do głosowania.

25. maja będę na wakacjach, co zrobić jeśli chcę zagłosować?
Osoby przebywające na krótko poza miejscem zamieszkania, podczas wyborów, nadal mają możliwość zagłosowania. Wystarczy odebrać w swoim urzędzie gminy dokument zaświadczający naszą możliwość głosowania. Z takim zaświadczeniem z łatwością zagłosujesz nawet za granicą i na statku morskim – w dowolnej komisji. Wniosek o zaświadczenie można składać faksem albo w formie elektronicznej, więc jest to też dobra metoda dla osób na dłużej przebywających poza miejscem zamieszkania.
 
Głosowanie za granicą
Wielu z nas może nie przebywać w miejscu stałego zamieszkania na długo – studiujemy w innych miastach, pracujemy za granicą… System wyborczy nie dyskryminuje takich osób, umożliwiając im głosować w innym dowolnym miejscu. Mamy do wyboru kilka możliwości. Jedną z nich jest glosowanie u konsula. Co trzeba zrobić? Do 23. maja należy złożyć wniosek właściwemu konsulowi i 25. maja przyjść na wybory – to wszystko!
 
Można głosować listem?
Po raz pierwszy w wyborach do PE istnieje możliwość głosowania korespondencyjnego. Jest ona dostępna dla osób, które do 12. maja złożyły wniosek do odpowiedniego konsula. Za późno, żeby starać się o taką możliwość podczas tych wyborów, ale warto pamiętać o tym na przyszłość. Taki wyborca otrzyma pocztą pakiet wyborczy, czyli formularz oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu, karta do głosowania, a nawet kopertę do odesłania pakietu.
 
Gdzie głosować? Okręgi wyborcze w Polsce
Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych, w których będzie można oddać głos. Oto ich podział:
Okręg nr 1 – woj. pomorskie
Okręg nr 2 – woj. kujawsko-pomorskie
Okręg nr 3 – woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie
Okręg nr 4 – Warszawa z ośmioma powiatami woj. mazowieckiego
(okręg nr 5 – cztery miasta na prawach powiatu i 29 powiatów woj. mazowieckiego
Okręg nr 6 – woj. łódzkie
Okręg nr 7 – woj. wielkopolskie
Okręg nr 8 – woj. lubelskie
Okręg nr 9 – woj. podkarpackie
Okręg nr 10 – woj. małopolskie i świętokrzyskie
Okręg nr 11 – woj. śląskie
Okręg nr 12 – woj. dolnośląskie i opolskie
Okręg nr 13 – woj. lubuskie i zachodniopomorskie
 


 

Jak wygląda karta do głosowania?

Przypominamy, że głosować można tylko na jedną listę kandydatów. W kratce z lewej strony obok jednego nazwiska z listy wstawiamy symbol „X”.
Głosować będzie można w godz. 7.00 – 21.00. Od północy z piątku na sobotę (23/24.05), do zakończenia głosowania obowiązuje cisza wyborcza. W niedzielę po godz. 21.00, o ile nie zdarzy się nic nadzwyczajnego, cisza przestanie obowiązywać.

W przypadku innych pytań, na które nie możecie znaleźć odpowiedzi, polecamy kontakt e-mail z Krajowym Biurem Wyborczym. Pytania wysyłajcie na adres biuro@kbw.gov.pl.