„Tam, gdzie kończy się świat” – Cykl podróżniczy „Za Horyzontem”.

Żeglowanie jest przyjemnością i może być nawet sposobem na życie. Każdy, kto je kocha musi kiedyś zmierzyć się z potęgą polarnych oceanów. Tam spotykają się wszystkie południki, kompasy wariują, słońce nie zachodzi i nie wschodzi w sposób, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, a reguły codziennego życia nie działają.

Wiatr i śnieżyce hartują dusze ludzi, prognozy meteo nie sprawdzają się. Zawodzi nawigacja i łączność satelitarna. Przygotowanie na rejs życia wymaga wielu lat doświadczeń w każdych warunkach, na wielu jachtach, z wieloma załogami.

Podczas spotkania mogliśmy zapoznać się z warunkami życia ludzi w najdalszych zakątkach świata, ale nie tylko. Czym żywią się pingwiny, a że lód nie koniecznie musi być biały – tego również dowiedzieliśmy się  podczas spotkania z kapitanem Markiem Padjasem, który powrócił z antarktycznej wyprawy. Ponad cztery tygodnie żeglugi na dwudziestometrowym jachcie, na znanych z niebezpieczeństw wodach Cieśniny Sir Francisa Drake’a, Oceanu Polarnego i rejonu Przylądka Horn.

Spotkanie zrealizowane w ramach Europejskiego Roku na Rzecz Rozwoju.

 

zdjęcia