Podróż po Europie – wyniki konkursu

W dniu 9 maja 1950 r. Robert Schuman przedstawił propozycję utworzenia zorganizowanej Europy jako niezbędny warunek utrzymania stosunków pokojowych. Propozycję tę, znaną jako „Deklaracja Schumana”, uważa się za początek tworzenia obecnej Unii Europejskiej. Dzisiaj dzień 9 maja stał się europejskim symbolem – Dniem Unii Europejskiej, który wraz z flagą, hymnem, mottem i wspólną waluta euro stanowi o politycznej tożsamości Unii Europejskiej. Dzień ten jest okazją do imprez i uroczystości, które czynią Europę bliższą jej obywatelom oraz służą wzajemnemu zbliżeniu narodów wchodzących w skład Unii.

Z tej okazji 06.05.2016 r. w Szkole Podstawowej Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Kołobrzegu odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej – „Podróż po Europie” zorganizowany przez Panie Aldonę Przybylską i Halinę Zawadę. W konkursie udział wzięli przedstawiciele szkół z powiatu kołobrzeskiego. Trzyosobowe drużyny zmagały się z pytaniami dotyczącymi Unii Europejskiej oraz zadaniami praktycznymi, mieli także okazję do „zakręcenia” Kołem Fortuny . Do walki dopingował dzieci Syriusz. Zwycięzców udało się wyłonić po siódmej rundzie.

I m-ce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej nr 8
II m-ce wywalczyła drużyna Szkoły Podstawowej nr 4
III m-ce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 3

Na wyróżnienie zasługują również pozostali uczestnicy konkursu – uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 (IV m-ce) oraz Szkoły Podstawowej Morska Kraina (V m-ce).

Honorowy patronat nad całym przedsięwzięciem objął Punkt Informacyjny Europe Direct Kołobrzeg, który także ufundował cenne nagrody dla wszystkich uczestników konkursu.