Europejski Dzień Języków w „Trójce”

„Mówić językiem drugiej osoby oznacza uczynić krok ku niej, znieść bariery i lęki”. Od 2001 roku 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. Jest to święto europejskiej różnorodności językowej a także okazja do podkreślenia korzyści płynących z nauki języków przez całe życie. Europa może się poszczycić niezwykłym bogactwem językowym – posiada 23 języki urzędowe, a na jej terytorium istnieje ponad 60 lokalnych wspólnot posługujących się językami regionalnymi lub językami mniejszości.

A jak obchodziliśmy Europejski Dzień Języków w Szkole Podstawowej nr 3? Na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego świętowaliśmy europejską różnorodność językową ucząc się poprzez zabawę. Uczniowie chętnie wypowiadali się na temat korzyści płynących z nauki języków obcych, dzielili się swoimi sprawdzonymi i skutecznymi metodami zapamiętywania słówek, a także sposobami doskonalenia kluczowych umiejętności, takich jak mówienie czy rozumienie tekstów w oryginale. Dzieci poznały ciekawostki językowe i zastanawiały się z czym kojarzą się im różne kraje europejskie, np. Holandia (drewniaki, tulipany, ser gołda) czy Włochy (weneckie maski, pizza, Coloseum), rozwiązywały rebusy i krzyżówki, robiły plakaty. Podczas zabawy uczniowie mieli również okazję by utrwalić wygląd flag wybranych krajów europejskich, a także poznać „fałszywych przyjaciół”, czyli słówka mające podobne brzmienie, jednak posiadające zupełnie inne znaczenie w obcych językach. Wszyscy uznali zgodnie, że takie nieporozumienie może nie tylko mieć humorystyczny finał, ale również zakończyć się katastrofą 🙂

O godzinie 12:00 uczniowie zebrali się na szkolnym korytarzu by wziąć udział w apelu, podczas którego została przedstawiona tematyczna prezentacja multimedialna pełna interesujących faktów i ciekawostek. Później uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w quizie sprawdzającym wiedzę o Europie i jej językach. Każdy kto właściwie odpowiedział na pytanie losował nagrodę związaną z Unią Europejską: były torby, książeczki edukacyjne, antystresowe piłeczki wyglądające jak kula ziemska, pluszowe maskotki, dmuchane zabawki, naklejki i znaczki. Takie fantastyczne nagrody dostali również wszyscy uczestnicy konkursu plastycznego na „Plakat, hasło lub makietę zachęcającą do nauki języków obcych”.

Partnerem obchodów Europejskiego Dnia Języków w „Trójce” oraz sponsorem nagród był Wydział Rozwoju Miasta, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Kołobrzeg oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Wyniki konkursu na „Plakat, hasło lub makietę zachęcającą do nauki języków obcych”:
I miejsce Marcel Byczkowiak, kl. VB
II miejsce Oliwier Hrynio, kl. IVB
III miejsce Kinga Klewicka, kl. IVD

Wyróżnienia:
Antoni Grzesiak, kl. IIE
Sajmon Załuga, kl. IIE
Marcjanna Krystyńska, kl. IVA
Konrad Górnicki i Wojciech Niedzielski, kl. VB
Wiktoria Grzesiak, kl. VIC
Marta Pawlikowska, kl. VID
Julia Weiler, kl. VID
Nagrody za uczestnictwo:
Michał Jakomulski, kl. IVA
Wiktor Wiche, kl. IVC
Amelia Tocicka, kl. IVD
Michał Kęska, kl. VA
Paweł Kossowski i Bartosz Kusio, kl. VA
Mateusz Timler i Karol Kulik, kl. VID