Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa w muzeum

26 września br. w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu odbyła się kolejna odsłona tegorocznych Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa pt. „W drodze”. Program „Z miast kresowych i wsi do Kołobrzegu” był niezwykle urozmaicony. Pani Aneta Popławska-Suś na co dzień pracownik Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie wygłosiła niezwykle ciekawy wykład pt. „Migracje z kresów dawnej II RP na tzw. Ziemie Odzyskane po 1945 r. – casus Pomorza Zachodniego”.

Wśród zebranych było wiele osób z Klubu Pioniera i Związku Sybiraków, a także osoby których rodziny pochodziły z dawnych kresów. Nic więc dziwnego, że większość z nich była niezwykle wzruszona podczas wspólnego śpiewania kresowych piosenek. Salę rozśpiewała pani Jolanta Wójcik-Oszmaniec z RCK.

Zakończeniem imprezy była degustacja specjałów z kresowej kuchni, które przygotował Zenon Bukowiński. Serwowano m.in. pielmieni – rodzaj pierogów z farszem z surowego mięsa- potrawa pochodząca z Syberii, gulasz na sposób poleszucki, ser do kanapek sporządzony według przepisu z Lwowa sprzed 1919 r., a na deser pyszne ciasto drożdżowe.
Nie zabrakło również stoiska Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct Kołobrzeg, na którym można było dowiedzieć się jak dawniej wyglądało miasto Kołobrzeg. Publikacja na ten temat została przygotowana i wydana z okazji Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.

Organizatorem Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa w Kołobrzegu była Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska. Współorganizatorami: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Stowarzyszenie Rybacka Lokalna Grupa Działania „Morze i Parsęta” w Kołobrzegu, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego. Partnerami wydarzeń: Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowe w Szczecinie, Klub Wojskowy 8. Batalionu Remontowego w Kołobrzegu, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Kołobrzeg.