Koronawirus: plan UE na ożywienie gospodarki

Posłowie chcą pakietu o wartości 2 bilionów euro dla wsparcia obywateli i firm, ponieważ UE walczy z głęboką recesją przez wybuch koronawirusa.

Według najnowszych prognoz gospodarczych przedstawionych przez Komisję Europejską na początku maja, gospodarka mocno ucierpiała z powodu kryzysu zdrowotnego – stoimy przed perspektywą skurczenia się gospodarki UE o co najmniej 7,4% w tym roku, czyli więcej niż podczas kryzysu gospodarczego w 2009 roku.

Nawet te ponure prognozy mogą być niedoszacowane w stosunku do faktycznej skali recesji, ponieważ każde wznowienie działalności gospodarczej będzie stopniowe i może być łatwo zakłócone przez potencjalną drugą falę koronawirusa.

Dotyczy to wszystkich: wiele osób boi się o swoją pracę i ogranicza wydatki, a firmy borykają się z zakłóceniami łańcucha dostaw. Rządy muszą liczyć się ze spadającymi wpływami z podatków i rosnącymi wydatkami na cele społeczne, co spowoduje deficyty budżetowe, zwiększenie zadłużenia i kosztów finansowania zewnętrznego.Czytaj więcej…