Superkomputery w walce z koronawirusem

Korzystający z europejskich obliczeń superkomputerowych projekt badawczy finansowany ze środków UE zapowiada obiecujące wyniki w zakresie potencjalnego leczenia zakażeń COVID-19. To jeden z wielu przykładów, w jaki sposób unijny program w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” wspiera naukowców szukających sposobów na pokonanie wirusa.

Finansowane przez UE konsorcjum Exscalate4CoV(link is external) ogłosiło(link is external)Wyszukaj ten link w innym języku dzisiaj, że już zarejestrowany lek generyczny stosowany do leczenia osteoporozy, Raloksyfen, może być skutecznym sposobem leczenia zakażonych COVID-19 pacjentów z łagodnymi objawami. Konsorcjum korzysta ze wspieranej przez UE platformy do prowadzenia obliczeń superkomputerowych, jednej z najpotężniejszych na świecie, w celu sprawdzenia potencjalnego wpływu znanych cząsteczek na strukturę genomu u koronawirusa. Jest to jeden z wielu przykładów, w jaki sposób unijny program w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020”Wyszukaj ten link w innym języku skupia najlepszych europejskich naukowców, firmy farmaceutyczne, technologie i infrastrukturę badawczą, aby pomóc w pokonaniu wirusa.

Marija Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, powiedziała: Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy nauki. Od stycznia koncentrujemy nasze wysiłki wspierając podmioty zajmujące się badaniami i innowacją w odpowiednich dziedzinach, aby znaleźć rozwiązania i powstrzymać wirusa. Dlatego też wsparliśmy Exscalate4CoV kwotą w wysokości 3 mln euro na sfinansowanie ich badań i cieszę się z osiągniętych przez nie obiecujących wyników.

Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego, powiedział: Platforma Exscalate4CoV to innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie opracowywania leków w Europie i na świecie. Potwierdza ona wartość prawdziwie paneuropejskiej współpracy, łączącej najlepsze zdolności, jakie Europa może zaoferować w dziedzinie biomedycyny i obliczeń wielkiej skali. Będziemy nadal mobilizować wszystkie dostępne technologie, w tym sztuczną inteligencję, do walki z koronawirusem.

Konsorcjum Exscalate4CoV, wykorzystujące jedyną w swoim rodzaju kombinację wysokiej mocy obliczeniowej i sztucznej inteligencji z przetwarzaniem biologicznym, zrzesza 18 partnerów i dodatkowo 15 członków stowarzyszonych(link is external). Łączy ono ośrodki obliczeń superkomputerowych we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech, duże ośrodki badawcze, firmy farmaceutyczne i instytuty biologii z całej Europy. Platforma dysponuje mocą obliczeniową w wysokości około 120 PetaFLOPsów i umożliwia prowadzenie badań nad zachowaniem cząsteczek w celu określenia skutecznego sposobu leczenia zakażenia koronawirusem. Biblioteka związków chemicznych projektu stale rośnie dzięki umowom z nowo stowarzyszonymi firmami farmaceutycznymi.

Konsorcjum przetestowało już praktycznie 400 tys. cząsteczek przy użyciu superkomputerów. Wstępnie wybrano 7 tys. cząsteczek i poddano je dalszym badaniom in vitro. Raloksyfen okazał się obiecującą cząsteczką: według autorów projektu mógłby skutecznie blokować replikację wirusa w komórkach i w ten sposób powstrzymywać rozwój choroby. Jako zalety leku naukowcy wymieniają jego bardzo dobrą tolerancję u pacjentów, bezpieczeństwo i zbadany profil toksykologiczny.

Kolejnym krokiem będą dyskusje konsorcjum z Europejską Agencją LekówWyszukaj ten link w innym języku na temat tego, w jaki sposób należy kontynuować badania kliniczne, aby ocenić nowe potencjalne zastosowania Raloksyfenu. W przypadku ich powodzenia lek ten można szybko udostępnić w bardzo dużych ilościach i po niskich kosztach.Czytaj więcej…