Access City Award 2021

Ruszyła 11. edycja konkursu Access City Award co oznacza, że miasta w całej UE mogą zacząć składać wnioski. Nagroda uznaje i docenia chęć, zdolność i wysiłki władz lokalnych, aby dostosować przestrzeń miejską do potrzeb osób niepełnosprawnych. Chodzi o zagwarantowanie równego dostępu, poprawę jakość życia i zapewnienie możliwość korzystania ze wszystkich zasobów i przyjemności, jakie miasta mają do zaoferowania.

W ostatnich miesiącach miasta pokazały ważną rolę, jaką mogą odegrać w stawianiu czoła globalnym wyzwaniom, takim jak wywołane wybuchem koronawirusa, a tegoroczna edycja konkursu to odzwierciedli.

Helena Dalli, komisarz ds. równości, powiedziała: – Miasta znajdują się na pierwszej linii frontu, jeśli chodzi o sprostanie wyzwaniom wywołanym przez pandemię koronawirusa. Dostęp do miejsc publicznych i usług dla wszystkich obywateli jest priorytetem bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego w tym roku zostanie stworzone specjalne wyróżnienie za „dostępność usług publicznych w czasach pandemii”, aby nagrodzić wysiłki w tym trudnym okresie.

Miasta w UE, w których mieszka ponad 50 000 mieszkańców, są proszone o składanie wniosków do 9 września 2020 r. Po sukcesie poprzednich edycji Komisja Europejska będzie nadal nagradzać zwycięzców pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca nagrodami w wysokości odpowiednio 150 000 euro, 120 000 euro i 80 000 euro.

Komisarz Dalli przedstawi zwycięzcę podczas ceremonii wręczenia nagród na początku grudnia 2020 r. W ubiegłym roku nagrodę Access City Award 2020 przyznano Warszawie za jej zdolność do znacznej ogólnej poprawy łatwości dostępu do miasta w krótkim czasie.