Za rok w Europie

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zadało pytanie o przyszłość Europy dziennikarzom i popularnym blogerom. Opinie na temat zmian w naszym życiu wywołanych pandemią koronawirusa będzie można poznać w cyklu felietonów „Za rok w Europie”. – Naszym celem jest próba zdefiniowania „nowego” jutra, które tworzy się na naszych oczach – mówi Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Chociaż walka z koronawirusem nadal trwa, to już zaczynamy zastanawiać się, jak pandemia wpłynęła na nasze życie i jak jeszcze może je zmieniać. Czy nauczyliśmy się inaczej spędzać czas z rodziną? Staliśmy się bardziej świadomymi konsumentami? A może koronawirus sprawi, że czeka nas przyspieszenie w cyfryzacji lub innej dziedzinie techniki? Czy te zmiany będą trwałe? Jaka będzie Europa za rok?

4 lipca br. na profilu Komisji Europejskiej w Polsce na Facebooku ukazał się pierwszy z cyklu 10 felietonów, publikowanych pod tematem przewodnim „Za rok w Europie”. Felietony przedstawiają opinie dziennikarzy i uznanych blogerów na temat zmian wywołanych pandemią koronawirusa.

– Celem cyklu felietonów „Za rok w Europie” jest próba zdefiniowania „nowego” jutra, które tworzy się na naszych oczach – w trakcie i w efekcie pandemii. Chcemy, aby felietony stały się okazją do poznania, jak inni odbierają zachodzące wokół nas zmiany i zweryfikowania własnych opinii. A może też wstępem do dalszej dyskusji i aktywnego udziału w tych zmianach? – mówi dr Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Cykl „Za rok w Europie” rozpoczął felieton „12 miesięcy Europy” Artura Kurasińskiego, autora popularnego bloga kurasinski.com(link is external), który od dwóch dekad obserwuje i tłumaczy wpływ technologii na nasze życie. Kolejne felietony będą ukazywać się w każdą lipcową i sierpniową sobotę o 9.00 rano na profilu Komisji Europejskiej na Facebooku www.facebook.com/komisjaeuropejska(link is external).

Swoim autorskim spojrzeniem na przyszłość Europy podzielą się również:

  • Ola i Piotr Stanisławscy, autorzy największego bloga popularnonaukowego w Polsce CrazyNauka(link is external);
  • Sylwia Czubkowska, dziennikarka i szefowa magazynu Spider’s Web+(link is external) – przewodnika po nowym technologicznym społeczeństwie;
  • Paulina Górska, autorka bloga com(link is external), propagującego świadomą, odpowiedzialną konsumpcję i życie less waste;
  • Barbara Grabowska, autorka bloga pl(link is external), poruszajcego tematykę feminizmu i świadomości społecznej;
  • Jakub Górnicki z rs(link is external), serwisu z dziennikarstwem międzynarodowym, który tłumaczy, jak to, co dzieje się daleko, ma wpływ na to, co dzieje się wokół nas;
  • Anna Makowska, autorka bloga pl(link is external), pomagająca zmieniać nawyki żywieniowe i obnażająca produkty, które tylko udają, że są zdrowe;
  • Aleksandra Radomska, która na swoim blogu pl(link is external) z absurdalnym poczuciem humoru bierze pod lupę zwyczajne życie:
  • Natalia Tur, autorka bloga pl(link is external), poświęconemu życiu w rodzinie i społeczeństwie;
  • Autorem ostatniego, zamykającego cały cykl, felietonu będzie Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.